Wszystko co powinieneś wiedzieć...

12
gru
2018
... zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania w budynku jednorodzinnym.

część I:
Mieszkanie w zabudowie bliźniaczej i szeregowej - za i przeciw.


Czy mieszkanie w tzw. "bliźniaku" i "segmencie" różnią się od siebie? Oczywiście! Różnice wynikają z odmiennego kształtowania każdej z rodzajów zabudowy, a co za tym idzie z różnej ilości ścian wspólnych i zewnętrznych, a więc także z innej dostępności światła słonecznego.

I tak "bliźniaki" mają tylko jedną ścianę wspólną z sąsiadem, za to trzy pozostałe zewnętrzne z nieograniczonym dostępem do światła. W szeregowcu natomiast proporcje są bardziej wyrównane - dwie ściany są zawsze wspólne a pozostałe dwie zewnętrzne.
Zabudowy te różnią się zwykle metrażem - bliźniaki są bardziej okazałe, bo umożliwia to doświetlenie pomieszczeń lokalizowanych przy trzech ścianach zewnętrznych. Segmenty zazwyczaj węższe, bardziej ograniczone co do kształtowania układu funkcjonalnego. Mając do dyspozycji dwie ściany zewnętrzne, jedną musimy przeznaczyć na wejściową, drugą zaś na przeszklenie strefy dziennej, czyli salonu. Piętro zazwyczaj pośrodku ma zlokalizowaną klatkę schodową, zaś przy ścianach zewnętrznych znajdują są sypialnie. Mając do dyspozycji trzy doświetlone ściany w bliźniaku - układów pomieszczeń może być znacznie więcej!

Podobnie jest z terenami zielonymi możliwymi do wydzielenia na działkach - segmenty mają zwykle ogródki mniejsze, o szerokości równej szerokości segmentu. W bliźniakach ogród otacza budynek z trzech stron i zazwyczaj jest znacznie większy niż przy budynkach szeregowych.


Popularną opinią jest także, że budynki szeregowe są nieciekawe, poprzez strukturę powtarzalnych segmentów, tzw. "stempel". Ale to nie musi być zawsze prawdą. Każdy z naszych projektów budynków szeregowych może poszczycić się niepowtarzalną strukturą i indywidualną architekturą odbiegającą od utartych schematów.

Przykład takiej formy stanowią budynki szeregowe na osiedlu Marmurowym w Łodzi: