Wszystko co powinieneś wiedzieć...

12
kwi
2019
... zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania w budynku jednorodzinnym.

część III:
Infrastruktura techniczna:


Jeśli kupujemy dom blisko aglomeracji, to możemy korzystać z sieci miejskich, zarówno wodno-kanalizacyjnych, jak i grzewczych: ciepła miejskiego czy gazu. Jeśli natomiast chcielibyśmy zamieszkać z dala od miasta, to jesteśmy zdani na indywidualne rozwiązania w zakresie mediów.

Sieć energetyczna jest właściwie dostępna wszędzie, natomiast jeśli chodzi o pozostałe - mamy do wyboru:
zamiast wodociągowej - studnie głębinowe,
zamiast kanalizacyjnej - szczelne zbiorniki na nieczystości czyli popularnie zwane szamba, ewentualnie przydomowe oczyszczalnie ścieków,
zamiast ciepłowniczych czy gazowych - lokalne kotłownie na ekogroszek, pellet, gaz itp. lub doziemne pompy ciepła.

Szambo czy oczyszczalnia:

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem odprowadzania ścieków w przypadku braku kanalizacji miejskiej jest szambo, które wiąże się z koniecznością systematycznego wywozu nieczystości, co może sprawiać problemy. Dużo bardziej nowoczesną formą pozbywania się ścieków jest rozsączkowanie oczyszczonych nieczystości do gruntu - czyli przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ta metoda jest prostsza i tańsza od szamba, ale nie na każdym gruncie możemy ją zastosować. Aby to ocenić wymagane są geologiczne badania gruntu wykonane przez uprawnionego geologa. Na naszych osiedlach stosujemy takie rozwiązania.Ogrzewanie:

Tu mamy trochę podobną historię jak z kanalizacją. Najekonomiczniej jest mieszkać blisko miasta i korzystać z sieci miejskich ciepłowniczych czy gazowych. Jeśli jednak wybraliśmy już dom położony na przedmieściu, to najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła, które są tanie w eksploatacji, właściwie bezobsługowe i przyjazne dla środowiska. Nie są one jednak na razie standardem, ponieważ koszt ich zakupu jest dość wysoki. Należy jednak pamiętać, że pompy mają długą żywotność, a ich koszt zwraca się coraz szybciej, bo już po około 5 latach użytkowania. Ponadto nie wymagają budowy kominów i pomieszczeń na paliwo czy opał. Polecamy, pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym stosujemy od lat na naszych osiedlach!